Amerika ve Avrupa ülkelerinden sonra Türkiye’de de selülitlerden kurtulmak için en yeni yöntem lipoliz denilen bu yöntemle 5- 10 seansta ameliyatsız ve yan etkisiz zayıflama gerçekleştiriliyor.

Etki mekanizması özetle, bölgedeki yağ hücrelerini çeviren zarların ve yağların eritilmesidir. Çok ince iğnelerle vücudun zayıflaması istenilen bölgelerine zayıflatıcı özelliği olan ilaç karışımı verilir. Yan etkisi olmayan lesitin ve bazı bitkisel özlerin karışımından oluşan bu iğne, aynı zamanda kolesterolün de dengede tutulmasını sağlar.

Kişilerin sosyal yaşantısından uzaklaşmadan sellülitlerinden kurtulmasını sağlayan lipoterapi’de amaç tümüyle pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmaktır. Tamamen yağ hücrelerini yok etmeye yönelik tedavinin yan etkisi olmadığı gibi uygulandığı bölgede kalıcı bir etki bırakıyor.
Bilimsel çalışmalarla desteklenen lipoterapi yöntemleri doğru uygulamalarla çok etkili sonuçlar vermektedir.

Lipoterapi vücut ve yüz bölgesindeki yağ birikimlerini yok eden bir tedavi yöntemidir. En önemli özelliği, ameliyat gerektirmeden yağlardan kurtulma olanağı vermesidir. Lipolizde soya lesitinden elde edilen fosfatidilkolin maddesi kullanılmaktadır.
Bu tedavi yöntemi, vücuttaki bölgesel yağ birikimlerini deride gevşemeye yol açmadan ortadan kaldırabilmektedir. Çünkü lipoterapi doğal yollardan yağ yıkımını arttırır. Beklenilen kozmetik sonuçlar 5- 10 seans arasında gerçekleşmektedir.

Lipoterapi yağlanmaya bağlı şekil bozuklukları, sellülit tedavisi, jinekomasti, lipom ve göz etrafındaki yağların giderilmesinde, gözaltı torbalanmalarında kullanılmaktadır. Ayrıca cerrahi yolla yağların çekilmesinden sonra ortaya çıkabilen şekil bozukluklarının tedavisinde de uygulanabilir. Özellikle sellülitin meydana getirdiği portakal kabuğu görünümünün yok edilmesinde çok etkilidir. Gözaltı, çene altı, kollar, karın, bel, kalça, basen ve bacak bölgesinde uygulanabilmektedir. Dengeli beslenme uygulandığı ve egzersizle desteklendiği sürece sonuçlar kalıcıdır.

Önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Nadiren şişkinlik, hassasiyet ve morarma olabilse de bunlar 48 saat içinde geriler.
Yapılan klinik çalışmalarda yalnızca iki seans da bile % 70 başarılı sonuç bildilmekte.Journal Cosmetic Laser Therapy adlı bilimsel dergide yayınlanan bir çalışmanın sonuçlarına göre lipoliz’de kullanılan maddelerin yağ dokusunda azaltma yaptığı saptanmıştır. Bu araştırmaya göre yağ hücrelerinde belirgin azalma yapan bu maddeler lokal yağların giderilmesinde ve sellülitin yok edilmesinde oldukça etkin bulunmuştur. Yine Aesthetic Plastic Surgery dergisinde yayınlanan makalede karın, kalça, basen gibi lokal yağlanma alanlarına lipoliz uygulamalarından sonra yağlanma ve sellülitte belirgin azalma olduğu saptanmıştır. 2 yıl süren ve 50 hastaya uygulanan bu çalışmada, 2 yıl süresince uygulama alanlarında yağlanma tekrar görülmemiş, ayrıca herhangi bir yan etkiye rastlanmamıştır.