İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yoludur.
Lazer epilasyon ‘ da kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli lazer tekniği ile yapılan lazer epilasyon ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.

Gittikçe artan bir insan kitlesi istenmeyen tüyler için tüy dökücü krem yerine lazer epilasyonu tercih etmektedir. Lazer epilasyon tedavisi, istenmeyen ağır tüylenmeden muzdarip olan pek çok insanın rahatlamasını sağlamıştır. Son kuşak teknolojiler mükemmel sonuçlar elde edilmesine imkan sağlamıştır.

Vücut bölgesi, cilt tipi, cilt rengi, kıl yapısı, kıl rengi, hormonal bileşenlere bağlı olarak, kılın kalınlığını ve yoğunluğunu %70-95 başarıyla ortalama 6 seans’ta azaltabilmektedir. Tüyler açık renkli yani pigmenti az ise lazer ışığını emmeyeceği için lazer epilasyondan etkilenmez. Gözleri özel gözlüklerle korumak şartı ile göz kapakları hariç tüm vücut bölgelerindeki tüylere lazer epilasyon uygulanabilir.
Uygulamalar sırasında, solaryumda yada güneş banyosu sonrası bronzlaşmamış olunması gerekir. Doktor tedavi öncesi güneşe maruz olup olmadığını bilmelidir.

Mümkünse en az 1 ay öncesine kadar ağda, depilasyon gibi kılları kökünden alma işlemleri yapılmamış olmalıdır. En az 1 ay öncesinden güneş banyosu ve solaryuma gidilmemiş olmayı tavsiye etmekteyiz. Tedaviden 3 gün önce bölgenin uygun şekilde tıraş edilmesi yeterlidir. Kişisel olarak ağrı eşiği düşük olan hastalarda nadiren lokal anestezi uygulaması gerekmektedir. Lazer epilasyon ile kıl kökü imha edilirken hedef seçici olarak ısıtma yaparak kıl köklerindeki hücrelerin yakılarak hasara uğratılmasıdır. Kıl kökü tarafından emilen enerji ısıya dönüşerek kılın kök hücresini tekrar büyüyemeyecek şekilde tahrip eder. Milisaniyeler içinde cilde uygulanan lazer ışını, cilt hücrelerine zarar vermeden geçerek kıl kökündeki renk pigmentleri tarafından emilir. Tüm epilasyon lazerleri kıl gelişimini geciktirip kılların daha zayıf ve azalarak çıkmasını sağlarlar. Kalıcı epilasyon için ise kıl kökünün papilla denilen kıl üretici kısmının yok edilmesi gereklidir. Bir seansta tüylerden kurtulmak mümkün değildir. Çünkü kıl köklerinin hepsi aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama esnasında olgun fazda (anagen) olan kıl kökleri etkilenir. Dinlenmekte (katogen) ve gerileme (telogen) fazındaki kıl kökleri etkilenmez. Bunlar için diğer seansların uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan farklılıklardan dolayı seans sayısı kişiye göre hatta aynı kişinin farklı bölgelerine göre değişir.

Lazer epilasyon uygulaması sonrası hafiften koyuya kadar değişen bir kırmızılık ve kıl etrafında hafif bir şişlik oluşabilir. Bu reaksiyon çoğunlukla 1-2 saatte kaybolur. Bazen 1-2 güne kadar da uzayabilir. Bu bölgesel reaksiyon için özel kremler, gerekirse soğutma işlemi uygulanabilir. Böylece reaksiyonun en az şekilde oluşması sağlanır. Gerekirse bu özel kremlerin evde de uygulanmasını önerilebilir. Uygulama yapılan bölgenin 1 hafta boyunca güneş ışığına maruz kalmamasını yada güneş banyosu yapılmaması önerilir. Bundan sonraki zamanlarda da çoğunlukla uygulama yapılan bölgede bir daha kıl çıkmamaktadır. Yeni lazerlerle kalıcı epilasyon sağlanabilmektedir.