Cilt altındaki mimik kaslarının sürekli çalışması, güneş ışınlarının yaşlandırıcı etkileri, yerçekimi ve sigara cilt yüzeyindeki kırışıklıkların nedenidir. Cildin hyaluronik asit üretimi azalır ve sonuç olarak cilt elastikiyetini ve canlılığını kaybeder. Güneş, yaş, cinsiyet, cilt ve kas yapısı ile mimik kullanma sıklığı kırışıklık seviyesinde en önemli belirleyicilerdir.

Kırışıklık ve yaşlanma çizgilerini yok etmek dışında dudak ve yüz biçimlendirici estetik girişimlerde kullanılır. Zamanla yerçekimine, fazla güneş ışınına maruz kalan ve nem kaybına uğrayan kollajen ve elastin liflerindeki bozulma ve çökmelerin giderilmesi amacıyla cilt altına dolgu maddeleri enjekte edilir. İnsan vücudunda zaten bulunan bir madde olduğundan kolaylıkla kabul edilir. Cilt sağlığı için önemli bir madde olan hyaluronik asitin yer kaplayıcı etkisi çöküntüyü yükselterek kırışıklığı ortadan kaldırdığı gibi cildi de besler. Kişinin ihtiyacının doğru olarak belirlendiği, doğru yapılmış uygulama sonuçları mükemmeldir. İyi planlanmış uygulamalarla, en iyi estetik sonuçları istenilen yüz hatlarının elde edilmesinde de almak mümkündür. Kırışıklık tedavilerine kıyasla bu tür uygulamalar daha fazla deneyim ve uzmanlık gerektirir.

Ortalama 15- 20 dakika sürüyor. Ağrılı olmadığı için lokal anesteziye istek olmadığı takdirde ihtiyaç duyulmuyor. Uygulama bölgesinde geçici hafif kızarıklıklar oluşabiliyor. Uygulamanın hemen ardından günlük hayatınıza rahatlıkla dönebilirsiniz.

Uygulamadan hemen sonra etki gösterir. Kullanılan dolgu maddesinin türevi hyaluronik asit 6 ay ile 1 yıl. İnorganik kökenli poliacrylamid türevleri ise 1 ile 3 yıl.