Dermabrazyon, mekanik olarak derinin yüzeysel tabakasının bir nevi tıraşlama ile uzaklaştırılması, pigment lekelerinin yok edilmesi, yara ve sivilce izlerinin azaltılması, ince kırışıklıkların düzeltilmesi amacıyla kullanılan bir yöntemdir.

Dermabrazyon, cildin alt tabakalarına kadar inebilmeyi olanaklı olsa da hayli kanamalı ve son derece acı veren bir uygulamadır. İyileşmenin uzun süre alması ve kötü iyileşme dokuları gelişebilmesi nedeniyle son yıllarda dermabrazyon yerine mikrodermabrazyon uygulamaları giderek popülerlik kazanmıştır. Microdermabrazyonda soyma işlemi, metal fırça kullanımı yerine cilde kristal zerrecikler püskürten mikrodermabrazyon cihazlarıyla yapılır.

Mikrodermabrazyon

Derinin en üstünde bulunan ölü tabakayı almaya yönelik bir yöntemdir. Konvansiyonel dermabrazyona göre daha yüzeysel bir tıraşlama sağlar. Bazal tabakayı uyarır ve kollajen konsantrasyonunu arttırır. Bu sayede cildin tazelenmesini sağlar.

Mikrodermabrazyon yüksek basınçlı alüminyumoksit mikrokristallerinin cilde püskürtülerek cildin yüzeysel tabakalarının aşındırılması prensibine dayanan invaziv olmayan bir yöntemdir. Bu işlemde cilt yüzeyine temas eden mikrokristaller yumuşak bir soyma işlemi yapmakta, ölü hücreler ve deri artıkları cihazın vakum sistemi tarafından emilmektedir. İşlem sırasında cilt yüzeyinde kan dolaşımı artar, hücre yenilenmesi hızlanır. Sonuçta alttan canlı, taze ve pürüzsüz bir cilt ortaya çıkar. Mikrodermabrazyon cihazıyla cilt yüzeyine ince partiküller püskürtülerek, cildin en üst ölü tabakasının yüzeysel ve aşamalı olarak soyulması ve alttaki sağlıklı dokunun ortaya çıkarılması yöntemidir.
Mikrodermabrazyon işlemi 20- 30 dakika süren seanslar şeklinde yapılmaktadır. Seanslar birer hafta aralıklarla tekrarlanır; etkin bir sonuç elde etmek için mevcut probleme göre değişen 6- 8 seanslık bir tedavi programı gerekir.

Kullanım alanları

Cilt kırışıklıklarını, lekelerini ve düzensizliklerini, sivilce, yara, yanık ve ameliyat izlerini ortadan kaldırılmasında
Yüz ve vücuttaki (göğüs bölgesi, el vs.) pigmentli lekelerin tedavisinde
Güneş hasarına bağlı cilt bozukluklarında
Hiperkeratozlarda
Cilt yüzeyindeki düzensizliklerin azaltılmasında
Akne ve travma sonrası yara içlerinin azaltılmasında
Hamilelik çatlaklarının giderilmesinde
Yağlı deride yağın azaltılması ve temizlemede
Yaşlanmayı önleyici bakım ve cilt tonusunun arttırılmasında mikrodermabrazyondan yararlanılır.

Sağlıklı kişilerde de yılda bir kez uygulanabiliyor. Mikrodermabrazyon kürleriyle cilt kanlanması, dolayısıyla beslenmesi ve bu sayede hücre yenilenmesi sağlandığı için pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt ortaya çıkmış oluyor. Gözenekler derinlemesine temizlendiği için cilt, oksijenle daha fazla temasa geçiyor ve böylece bir anti-aging işlemi de uygulanmış oluyor. Mikrodermabrazyon anestezi gerektirmeden uygulanabilen ağrısız, yan etki ve riskleri olmayan bir tedavi yöntemidir. İşlemden hemen sonra kişi günlük aktivitelerine rahatlıkla dönebilmektedir.
Bu yöntem, etkin bir tedavi olmasının yanı sıra, kimyevi bir madde kullanılmadığı ve işlem sağlık açısından hiçbir risk alınmadan tamamlandığı için tercih ediliyor. Cerrahi bir tedavi yöntemi olmadığı için iğne ve enjeksiyon gibi cilt altı uygulamaları da yapılmıyor. Dolayısıyla hasta konforu maksimize edilmiş oluyor..

Uygulama sürecinde dikkat etmesi gereken konular

Yaz aylarında uygulama yapılması tavsiye edilmiyor. İyileşme süreci boyunca solaryum, güneş, makyaj ve cilde elle müdahaleden kaçınmak gerekiyor.